Omeprasooli kapslite kõrvaltoimed

Omeprasool (Prilosec, Zegerid) on tavaliselt kasutatav ravim maohappega seotud probleemideks, nagu kõrvetised, happe refluks ja seedetrakti haavandid. See on saadaval retsepti ja loenduri kaudu. Omeprasooli on võtnud paljud inimesed kogu maailmas ja see on tavaliselt hästi talutav. Siiski võib see põhjustada mitmeid kõrvaltoimeid, mis kõige sagedamini mõjutavad seedetrakti ja närvisüsteemi. Enamik kõrvaltoimeid on kerge, kuid arutage oma arstiga seotud probleeme.

Seedeelundkond

1980. aastate lõpus sai Ameerika Ühendriikides esmakordselt heaks kasutamiseks omeprasool. 1991. aasta oktoobris “Seedetraktist ja teadustesse” avaldatud hallmarkuuringus teatati, et ligikaudu 3000 inimest, kes võtsid omeprasooli, olid seedetrakti kõrvaltoimed kõige sagedasemad, ehkki aeg-ajalt. Umbes 4 protsenti omeprasooli kasutajatest on esinenud kõhuvalu, maoärritus ja / või kõhupuhitus. Samuti näib, et omeprasool suurendab riski raske ja püsiva kõhulahtisuse tekkeks, mida nimetatakse Clostridium difficile-related diarröaks või CDAD-ks. Vähendatud maohappe tootmine halvendab teie võime võidelda CDAD-d põhjustavate bakteritega. See seisund võib põhjustada eluohtlikke tüsistusi, sealhulgas haavandeid ja soole purunemist. Ärge võtke otsekohe ühendust oma arstiga, kui omeprasooli kasutamisel tekib kõhuvalu, püsiv kõhulahtisus ja / või palavik.

Närvisüsteem

Vastavalt “Seedetraktide ja -teaduste” uuringu aruande autoritele on peavalu esinenud umbes 7-l inimesel 100-st omeprasoolist. Vastavalt Ameerika Ühendriikide Toidu ja Ravimiameti heakskiidetud väljakirjutamise teabele esineb pearinglus vähem kui 2 protsenti omeprasooli kasutajatest. Omeprasooli kasutavad inimesed on harva teatanud ka agitatsioonist, agressiivsusest, närvilisusest, segadusest ja unehäiretest ning meeleoluhäiretest, kuigi pole selge, kas ravim põhjustab otseselt neid kõrvaltoimeid.

Hingamiselundite süsteem

2004. aasta oktoobris JAMA avaldatud uuringus uuriti kopsupõletiku ohtu enam kui 364 000 inimese hulgas vastavalt maoshapet pärssivate ravimite nagu omeprasooli kasutamisele. Uurijad leidsid, et inimestel, kes kasutavad hapet supresseerivatel patsientidel, oli suurenenud kopsupõletiku tekke oht võrreldes nendega, kes neid ravimeid ei võtnud. Arstid usuvad, et suurenenud risk on tingitud bakterite kasvusest, mis tavaliselt laguneb maohappes, mis võib seejärel kopse nakatada. Kui omeprasooli kasutamisel tekib köha, õhupuudus ja / või palavik, pöörduge kohe arsti poole, kuna need sümptomid võivad näidata kopsupõletikku.

Pikaajalised kõrvaltoimed

Pikaajalise omeprasooli kasutamisega on võimalik vähendada luumõjusid koos suurema luumurdude riskiga. See oht esineb peamiselt inimestel, kes võtavad korduvalt annuseid aastas või kauem. Pikaajaline omeprasooli kasutamine võib põhjustada magneesiumi ja / või vitamiini B12 madalat taset, kuigi need muutused on haruldased. B12-vitamiini puudulikkus esineb tavaliselt inimestel, kes on võtnud omeprasooli päevas 3 aastat või kauem. Madalat magneesiumi taset on kirjeldatud peamiselt inimestel, kes on omeprasooliga vähemalt aasta või kauem olnud, kuid võivad esineda lühema aja jooksul. Pikaajaline omeprasoolravi võib harva põhjustada mao või neerude võimalikke kahjulikke muutusi.

Nagu mistahes ravimi puhul, on omeprasooliga võimalik ka allergiline reaktsioon. Inimesed, kes on allergilised urtikaarsete infestatsioonide raviks kasutatavatele ravimitele, sealhulgas albendasool (Albenza) ja mebendasool, ei tohiks võtta omeprasooli, sest see võib põhjustada tõsist allergilist reaktsiooni; omeprasool klassifitseeritakse FDA raseduse C-kategooria ravimiks, mis tähendab, et Loomkatsed on näidanud loote arengule võimalikku kahju, kuid inimestel ei ole lõplikke uuringuid. Omeprasool läbib ka rinnapiima. Rasedatel või rinnaga toitvatel naistel tuleb enne omeprasooli kasutamist rääkida oma arstiga. Kui teil esineb sagedasi või püsivaid kõrvetiste või kõhuga seotud sümptomeid, pidage nõu oma arstiga diagnoosi ja ravi saamiseks.

Hoiatused ja ettevaatusabinõud