Otolith ümberasetamise harjutused

Otolithid, mida nimetatakse ka kanaliteks, on väikesed kristallid, mis asuvad sisemise kõrva teatud osas ja aitavad suunata oma keha liikumise ja raskusjõu mõjudele. Kui need kristallid liiguvad oma tavapärasest asukohast, võib teil tekkida pearinglus, mida nimetatakse healoomuliseks paroksüsmaalsele positsioonilisele peapööritusele või BPPV-le. Spetsiifiliste harjutuste abil saate ebanormaalselt paigutatud otolüütide õigeks positsiooniks minna.

Teie sisemine kõrv sisaldab kahte struktuuri, mida nimetatakse utricle ja saccule, mis sisaldavad otolithic kristallid. Nende kristallide toimingud võimaldavad teil suunata oma pead üles-alla liikumiseks, edasi-tagasi liikumiseks ning parem- ja vasakpoolsete liikumiste jaoks. BPPV tekib siis, kui otolithid teie utricle’is levivad tundlikesse struktuuridesse teie sisekõrguses, mida nimetatakse poolringikujulisteks kanaliteks. Selle võimalikud põhjused hõlmavad nakkust, füüsilist traumat ja vananemist. Oled lamades olles eriti tundlikud ootoliidi ümberpaiknemise suhtes.

Kaks kõige levinumat ümberpaigutamisviisi, mida nimetatakse Epley manöövriks ja Semont-Liberatory manööverdamiseks, saab ohutult teostada ainult arsti kabinetis või muus jälgitavas meditsiinilises keskkonnas. Teie arst tugineb nende kahe protseduuri valikul teie ümberasustatud otolüütide täpsel asukohale. Otoliti ümberpaigutamise ajal juhendab teie väljaõppinud arst spetsiifilisi pea, kaela ja torso liikumisi, mille eesmärk on suunata otolithid teie poolringikujulistesse kanalitesse tagasi oma utrikle . Kui nad naasevad oma utrikle, satuvad need kristallid mõnikord teie kanalitesse tagasi ja võivad ka laguneda, koguda mõnes teises kahjutuas kohas või täielikult lahustuda.

Pärast harjutuste läbiviimiseks tervishoiutöötaja juhendamist saate teostada teist rühma ümberasetamise harjutusi, mida nimetatakse Brandt-Daroffi harjutuseks. Brandt-Daroffi protseduuri ajal istute püsti voodi serva püsti ja vahelduvalt lastakse oma vasakule ja paremale küljele umbes 30 sekundi jooksul korraga. Tavaliselt teete seda treeningut mitu korda päevas 48 tunni jooksul pärast BPPV sümptomite lõppemist.

Kui teete oma arstiabi abil ootoliitrepositsioneerimist ilma oma arsti abita, võite oma otolithide liigutamiseks kõrva äärmiselt kahjulikku asukohta suunata või tekitada selja või kaela vigastusi. Kui teil on teatavaid seisundeid – sh üksikute võrkkest, söögitoru refluks või lülisamba ebapiisav verevarustus – te ei pruugi olla hea kandidaat mis tahes ümberpaigutamismenetluse jaoks.

Põhitõed

Juhendatud harjutused

Brandt-Daroffi harjutused

Kaalutlused