Menopaus ja nahalööbed

Enamik naisi kardavad “elu muutust”, mida nimetatakse menopausiks selliste sümptomite nagu kuumahood, meeleolu kõikumine ja libiido kaotus. Siiski on veel vähem tuntud probleeme, sealhulgas naha muutusi, mis võivad põhjustada plekke ja lööke ning mõjutada teie välimust. Enamik neist ei ole tõsised ja nendega saab ravida käsimüügiravimeid.

Põhjus

Menopausi määratletakse nii, et see toimus, kui te lähete 12 kuud järjest ilma menstruatsioonita. Menopausi ja sellele järgnenud aastate ja aastate jooksul muutuvad teie keha hormoonid kõikumiseks ning hormoonide, nagu progesteroon ja östrogeen, tasemed vähenevad. Östrogeen mõjutab teie keha kõiki organeid, sealhulgas nahka, östrogeeni retseptoritega, mis on kõige sagedamini teie näo, genitaalide ja alajäsemete piirkonnas, põhjuseks, miks need alad on sagedased nahalööbed. Perimenopausalel ja menopausieelsetel naistel on peenem, lahtisem ja vähem elastne nahk, vähenenud kollageeni produktsioon, õli näärmete funktsiooni peatumine ja kuiv nahk.

Tüübid

Enamik menopausi ajal ilmnenud nahapõletikku on põhjustanud ülemäära kuiv nahk, kuigi sageli on naha ajutine punane nahalööve. Siiski on ka teisi haruldasemaid tingimusi, mis võivad sellel ajal esineda, sealhulgas vulvlikambleri skleroos, mis põhjustab sügelevaid valgeid laigud ja plaastreid vulva; keratoderma climactericum, sügelus ja valulik lõhenemine ja lõhustamine peopesades ja tallades ning rosacea, põhjustades näo Naha loputamine ja punane, pehmed akne-like mutrid. Kuna mõned menopausijärgsed naised kannatavad ka kilpnäärmehaiguste all, võivad need seisundid põhjustada nahaprobleeme nagu prebibaalne mükoödeem, mis põhjustab apelsini kooride esinemist huultele ja jalgadele.

Kaalutlused

Kui teil tekib akne oma teismeliste aastate jooksul, siis on tõenäoline, et teil tekib menopausi ajal täiskasvanute seisund. See tuleneb tasakaalustamast östrogeeni ja androgeenhormoonide vahel, mis ergutavad õliväärtusi ja juuksefolliikulisid liiga. Seda tüüpi akne leiab tüüpiliselt näo, lõualuu ja kaela alumises osas ning see ei pruugi vastata samadele ravidele nagu teismelised akne.

Ennetamine / lahendus

Kõige kergeid menopausijärgseid nahalööbeid saab ära hoida, vältides karmaid seepe, mitte hõõrudes nahka ja kasutades börsivastaseid niisutajaid ja päikesekaitset. Peaksite otsima naha- ja juuksehooldustooteid, mis on märgistatud kui “mitte-komedo gogeensed” või “mitteakneedsed”, ning ei tohi kunagi välja võtta, pigistada ega popi kahjustusi. Teie täiskasvanute akne ja teiste haruldaste nahahaiguste, sealhulgas paikselt retinoidide ja steroidsete kreemide või suukaudsete ravimite, nagu antibiootikumide või tetratsükliini, raviks võib osutuda vajalikuks teie arst. Kuumahoogude lööbed võivad hästi reageerida antihistamiinikumidele.

Hoiatus

Kuigi hormoonasendusravi oli kunagi menopausi sümptomite raviks kulla standard, kasutatakse seda nüüd ainult piiratud juhtudel, kuna on suurenenud verehüüvete, insuldi, südamehaiguste ja rinnavähi risk. Teie arst oskab öelda, kas see ravi on teie jaoks ohtlik. Kui teie menopausijärgses aknas kaasnevad liigsed näo juuksed, peenikesed juuksed või kiilased laigud, võib see olla märk polütsüstiliste munasarjade, neerupealiste hüperplaasia või hormooni sekreteerivate kasvajate kohta, mis asuvad teie neerupealis või munasarjas. Samuti tuleb uurida nahavähi märke, mis on seotud moliiga, mis on äkki muutnud suurust, kuju või värvi.