Omeprasooli kõrvaltoimed: kaltsiumi vähenemine

Kaubamärgi Prilosec all müüdud omeprasool on prootonpumba inhibiitor, mida kasutatakse maohappe produktsiooni supresseerimiseks. Seda toodet kasutatakse gastroösofageaalse reflukshaiguse raviks, mis seisneb söögitoru vooderdamisel seedetrakti ja haavade tekke tagajärjel. Muudes omeprasooliga ravitavates oludes võivad olla maohaavandid, kaksteistsõrmiksoole haavandid ja Zollingeri-Ellisoni sündroom. Toidu ja ravimpreparaadi andmetel võib omeprasooli pikaajaline kasutamine põhjustada organismi kaltsiumi vähenemist.

FDA järgi on tõenäosus, et inimesed, kes võtavad omeprasooli ja teisi prootonpumba inhibiitoreid aasta või kauem, tekitavad selgroo, puusade ja randmete murdeid. Kaltsium on vajalik tervislike luude ja tugevate hammaste loomiseks ja säilitamiseks. Omeprasool põhjustab maohappe produktsiooni vähenemist. Keha nõuab kaltsiumi imendumist toidust kõhu happeliseks. Vere kaltsiumisisaldus vähendab kaltsiumisisaldust luidelt.

FDA sõnul on üle 50-aastastel inimestel suurema tõenäosusega suurenenud luumurrud pärast omeprasooli võtmist. Selles vanuserühmas on luude tiheduse vanusega seotud muutuste tõttu luumurrud. Vanemaealised inimesed ei suuda imetada toidu kaudu kaltsiumi vanusega seotud muutusi maos. Samuti peaksid osteoporoosi ja teiste luuhaigustega inimesed enne omeprasooli võtmist nõu oma arstiga.

Patsientidel, kellel on pärast kroonilist omeprasooli kasutamist kaltsiumitase, võib tekkida sellised sümptomid nagu nõrkus, energia puudumine, isutus ja kõhukinnisus. Teised sümptomid on iiveldus, oksendamine, kõhuvalu, luuvalu, suurenenud urineerimine. Lihaste krambid, tõmblused, sõrmede kipitus, lihasspasmid, depressioon, segasus, krambid, letargia ja ebanormaalsed südame rütmid.

Omeprasooli ja teiste prootonpumba inhibiitorite kasutamisel tuleb patsientidel, kellel on kõrge risk luuhaiguste tekkeks, olema ettevaatlik. Omeprasooli ei tohiks võtta koos kaltsiumi sisaldavate toiduainetega. Võtke omeprasool üks tund enne sööki. Ärge võtke leeliselist omeprasooli kauem kui kaks nädalat või kasutage seda rohkem kui kolme 14-päevase ravi jooksul ühe aasta jooksul. Patsiendid, kellel pärast kaheks nädalaks omeprasooli võtmist jätkavad kõrvetiste sümptomeid, peaksid konsulteerima arstiga. Arst võib välja kirjutada omeprasooli raskeid kõrvetisümptomeid põdevatele patsientidele. Omeprasooli retseptiravimeid võtvatel patsientidel on vajalik jälgimiskatsed kaltsiumi kahanemise jälgimiseks.

Omeprasool ja kaltsiumi vaesumine

Kaltsiumi vaesest ohu vanusegrupp

Kaltsiumi vaesestumise sümptomid

Omeprasooli manustamine