Plasti ringlussevõtu taset

Plastik on praegu üks rikkalikumatest materjalidest, mis on täna saadaval. Plasti võib leida kottidest, pudelitest, tassidest, taldrikudest jms. See võib tunduda üsna üldine, kuid tegelikult on seal plastist seitse erinevat taset. Vaikude tunnuskoodid võeti vabatahtlikult välja 1988. aastal SPI, Plastics Industry Trade Organization. Need tasemed muutuvad ringlussevõtu puhul eriti oluliseks, sest iga plasti tüüp vajab spetsiaalseid ringlussevõtuprotseduure. Ameerika keemikogu on avaldanud diagrammi, milles kirjeldatakse kõiki seitset tasandit, mis muudab segane teema kergemini mõistetavaks. Tase on näidatud kõigi toodete põhjas, mis on kolmnurga sees. Selle süsteemi rakendasid tootjad, et muuta ringlussevõtt lihtsaks.

1. tase

Tase 1 plastmassid tähistatakse tavalise kolmnurga sees olevas numbris 1, alljärgnevates tähtedes PET. PET tähistab polüetüleentereftalaati. Seda tüüpi plast on selge ja sitke ning on hea takistus gaasile ja niiskusele. Tüüp 1 plasti leidub tavaliselt joogipudelites, suuvee-pudeleid, toidupakkides ja mikrolaineahjus. John Holusha poolt New York Times’is kirjutatud artikkel tõdeb, et seda tüüpi plastikut on kõige sagedamini ringlusse võetud. Holusha mainib ka seda, et PET-i kasutatakse korduvalt sellistes rakendustes nagu vaipkatted või kiudoptilist tüüpi magamiskotid.

2. tase

Tase 2 plastmassid tähistatakse traditsioonilise kolmnurga all, mille number on 2 ja HDPE tähed. HDPE tähistab suure tihedusega polüetüleeni. Seda tüüpi plastmaterjali kasutatakse mitmesugustes toodetes, sealhulgas piimakarbid, kosmeetikavahendid, kodumajapidamises kasutatavad puhastusvahendid, ostukotid ja teraviljakarbites leitud vooderdised. HDPE on väga keemiliselt vastupidav, mistõttu on see suurepärane võimalus paljude nende toodete pakendamiseks. New York Times teatas, et ka tüüp 2 plastmassid on tavaliselt ka ringlussevõetud, kuigi selged vormid on väärtuslikumad ja lihtsamad ringlussevõtuks. Värviline pakend, mis on valmistatud 2. tüüpi plastikust, on selle taaskasutamisel piiratud.

3. tase

Kolmnurga sees olev number kolmnurga all olevate tähtedega PVC tähistab 3. taseme plasti. PVC tähistab polüvinüülkloriidi. PVC on väga levinud plast, mida kasutatakse torude, vooderdiste, aedade, meditsiiniliste torude ja plastpakendite jaoks, mis on mõeldud deli söögiks. Plastist on ainulaadne võimalus ühendada nii jäigad kui painduvad tooted, mistõttu on see paljude toodete jaoks suurepärane valik.

4. tase

Neli nelja plastikust tähistatakse numbriga 4 traditsioonilises kolmnurgas koos allpool olevate tähtedega LDPE. LDPE tähistab madala tihedusega polüetüleeni. LDPE on nii karm ja paindlik, mis teeb suurepärase võimaluse materjalidele, mis vajavad mõlemat omadust. Populaarsed tooted, mis on valmistatud LDPE-st, hõlmavad maheda maitseainesegud, mänguasjad, prügikotid ja konteinerite kaaned. Sellesse kategooriasse kuuluvad ka lineaarsed madala tihedusega polüetüleenplastist (LLDPE).

5. tase

Sellesse kategooriasse kuuluvate plastmaterjalide number on 5 ringlussevõtu kolmnurgas ja allpool olevad tähed PP. PP tähistab polüpropüleeni. See on väga levinud plastikustüüp, mida paljud inimesed kasutavad korrapäraselt. Sellel plastil on eriti kõrge sulamistemperatuur, mis muudab selle kasulikuks kuumtäidetavate vedelate mahutites. Seda kasutatakse tihtipeale pudelite, jogurti- ja võikonteinerite ning sulgemiskettide valmistamisel.

Sellesse kategooriasse kuulub kolmnurga sees asuv number 6 ja allpool olevad tähed PS. PS tähistab polüstüreeni. See on veel üks mitmekülgne plastik, mis võib olla nii jäik kui vahustatud. Üldkasutataval kujul on see plastik selge, kõva ja rabe ning sellel on suhteliselt madal sulamistemperatuur. Seda plastmaterjali leidub tihti toiduainete teeninduses, konteinerites, pakendis maapähklites ja lihavalvedes. New York Timesi sõnul on selline plastik taaskasutamiseks vähem soovitav, kuna see on rohkem kui 90 protsenti õhku.

Selle plasti lõplik tase tähistatakse numbriga seitsmes traditsioonilise kolmnurga sees, mille all on järgmine tekst. See kategooria on reserveeritud pakenditele, mis on valmistatud muust kui eelmisest kuust vaigust või valmistatud vaikude kombinatsiooniga. Sellesse kategooriasse kuuluvad tavalised kaubad on suured 3 kuni 5 gallonist korduvkasutatavad veepudelid, ahjukübarad ja kohandatud pakendid.

6. tase

Tase 7