Meditsiinilised seisundid, mis põhjustavad sügelevaid nahka

Närviline nahk võib muutuda ebameeldivaks, eriti kui põhjus on ebaselge. Sümpaatia seostatakse tavaliselt nahahaigustega, kuid mõnikord võib see põhjustada haigusseisundi. Infektsioonid, neeruhaigus, hormonaalsed seisundid ja teatavad vähid võivad põhjustada sügelevaid nahka. Põhjalik meditsiiniline ajalugu, füüsiline eksam ja spetsiaalsed vereanalüüsid aitavad kindlaks teha põhjuse ja määravad, kas täiendavaid uuringuid on vaja.

Naha häired

Mitmed nahahaigused võivad põhjustada sügelust, mida nimetatakse ka sügavuseks. Ekseem, mis on iseloomulik intensiivne sügelus ja punane, määrdunud nahk, on üks kõige sagedasemaid sügeleva naha põhjuseid. Kuivad nahad ja psoriaas – nahahäired, mis põhjustavad punaseid, mahaloputatavaid plaastreid – on sageli sügeluse põhjused. Allergiline dermatiit põhjustab sügelust, kui nahk satub kokkupuutesse konkreetsete käivitavate ainetega, nagu näiteks pesuvahendid, seebid, kosmeetikavahendid ja taimed nagu mürk ivy. Teatavate toitude või ravimite allergiline reaktsioon võib põhjustada sügelevaid nahka.

Nakkus

Paljud lapseeas levinud infektsioonid, sealhulgas leetrid, punetised ja tuulerõuged võivad põhjustada sügelevat nahka. Kõik need seisundid on põhjustatud viirushaigustest ja algavad tavaliselt gripilaadsete sümptomitega, millega kaasneb sügelev lööve. Inimese immuunpuudulikkuse viirus või HIV on muu sügelusega seotud viirusnakkus. HIV võib põhjustada sügelevaid nahahaigusi nagu ekseem. Mõnedel juhtudel võib sügelus ilmneda HIV-nakkusega inimestel ilma seostunud lööbe või ilmsete nahareaktsioonideta. Parasiitilised infektsioonid, nagu kaelus ja täid, põhjustavad intensiivset sügelust. Seennakkused nagu kandidoos ja siirdusss ja Staphylococcus või Streptococcus põhjustatud bakteriaalsed nahainfektsioonid võivad põhjustada sügelevat nahka.

Vähk ja autoimmuunhaigused

Närviline nahk võib mõnikord olla vähi sümptom. Kõhulihastest, rinnast, munasarjadest ja seedetraktist põhjustatud kasvajaid on seostatud sügelusega. Siiski on üldine sügelus kõige sagedamini seotud leukeemia ja teiste vererakkude vähkidega. Tegelikult võib sügelus olla Hodgkini lümfoomi esimene sümptom, mis on seotud verelibledega, mida nimetatakse lümfotsüütideks, raporti autorid “The New England Journal of Medicine” 2013. aasta aprilli artiklis. Autoimmuunhäired põhjustavad immuunsüsteemi rünnaku inimese enda organite vastu. Need häired võivad põhjustada mitmeid sümptomeid, sealhulgas sügelust. Luupus, reumatoidartriit ja Sjogreni sündroom on autoimmuunsed seisundid, mis tavaliselt on seotud sügeleva nahaga.

Neerupuudulikkus

Normaaltingimustes filtreerivad neerud hulga jäätmeid verest. Neerupuudulikkus, mida võib põhjustada pikaajaline kõrge vererõhk ja suhkurtõbi, põhjustab jäätmeprodukti, k.a uurea, akumuleerumist. Karbamiid ja muud ained, mis tekivad neerupuudulikkuse tõttu veres, põhjustavad tihti ebakindlat sügelust. Lisaks sellele näitavad neerupuudulikkusega inimesed sageli sügelust otseselt pärast hemodialüüsi seanssi, mida kasutatakse neerupuudulikkuse raviks.

Maksahaigus

Maksahäired tekitavad sageli sügelevat nahka. Arvatakse, et sapi moodustumine, maksa poolt eraldatud aine rasvade toidu seedimiseks, põhjustab maksahaigusega inimestel sügelust. Autoimmuunhäire esmane biliaarne tsirroos, sapikivid, mis blokeerivad sapi voolu maksast ja viirusnakkuse infektsioonid, näiteks C-hepatiit, on sageli seostatud sügelusega. Teatavad antibiootikumid, steroidid ja rasestumisvastased tabletid on samuti seotud maksahaiguse ja sügeleva nahaga.

Hormonaalsed seisundid, kaasa arvatud diabeet ja kilpnäärmehaigus, võivad põhjustada sügelust. Diabeediga inimesed on altid nahainfektsioonidele ja vereringehäiretele, mis võivad põhjustada sügelust. Kõhupiirkonna kilpnäärme- või paratüreoidne näärmed, mis aitavad vastavalt reguleerida ainevahetust ja kaltsiumi taset, võivad samuti põhjustada intensiivset sügelust. Rasedatel naistel esineb sageli sügelevat nahka. Normaalne kehakaalu tõus raseduse ajal võib põhjustada naha sügelust, samuti võib tõusta östrogeeni taset. Harvadel juhtudel võib östrogeeni rasedusega seotud suurenemine põhjustada maksa akumuleerumist maksas ja sellega seotud sügelust.

Endokriinsed seisundid

Neuroloogilised häired sageli tähelepanutavad sügeleva naha põhjused. Närvide ärritus, mis tavaliselt mõjutavad sügelemist, võib põhjustada kroonilist sügelust. Põletav närv, mis on tingitud artriidist või hulgikoldekõvastuse või muu põletikulise seisundi põhjustatud vigastustest ja närvikahjustustest, võib põhjustada püsivat sügelust. Inimesed, kes on kogenud vöötohatisi, tuimast põhjustanud viirusega põhjustatud valulik lööve, võivad samuti välja töötada seisundi, mida nimetatakse postherpetiliseks neuralgiaks. Postherpeetiline neuralgia kajastab närvikahjustusi, mis põhjustab tavaliselt tugevat valu, kuid võib põhjustada sügelust. Aju kasvajad ja insult on seotud sügeleva nahaga.

Neuroloogilised häired