Mineraalõli ja taimeõli

Mineraalõli ja taimeõli on erinevad omadused ja kasutused. Taimeõli pärineb taimedest, kuid mineraalõli on nafta derivaadid. Mineraalõli kasutatakse peamiselt kosmeetikatoodetes ja lopustavana; taimset õli kasutatakse peamiselt toiduvalmistamisel. Mõlemad õlid on mitmesugused majapidamistarbed.

Mineraalõli, toornafta töötlemise kõrvalsaadus, on paljudes kosmeetikatoodetes tavaline koostisosa, sealhulgas naha niisutajad ja meik. Tavaliselt kasutatakse seda määrdeainena tööstuslikes rakendustes, näiteks raskete masinate õlitamisel. Mineraalõli ei sisalda toiteväärtust, kuid seda võib väikestes annustes lubada, kui ravimit kasutatakse lahtistavana. Kõhukinnisuse raviks võib mineraalõli võtta suu kaudu tühja kõhuga või rektaalse kleeplinaati enne magamaminekut. Mineraalõli blokeerib keha teatud toitainete imendumist, mis võib pikema kui nädala vältel põhjustada vitamiinipuudust.

Taimeõli on toiduvalmistamisel kasutatav toidu koostisosa. Seda tavaliselt ei kasutata muuks otstarbeks kui keetmine, kuna see võib rikkuda. Erinevate toitumisprofiilide ja toidutarbimisega taimsed õlid on palju erinevaid. Taimeõli tavalised sordid hõlmavad maisi, soja-, maapähkli-, oliiviõli- ja rapsiõlisid. Toitumatult tervislikumad taimeõlid ei hüdrogeenita ega sisalda küllastumata rasvu kui küllastunud rasvu. Tervislikumad taimeõlid sisaldavad lina, oliiviõli ja rapsiõli. Vähem tervislikud taimsed õlid hõlmavad palmituumaid, kookospähkleid ja puuvillaseemneõlisid.

Mineraalõli ja taimeõli võib kasutada teatud majapidamistes. Mineraalõli saab kasutada selleks, et pikendada kasseetide pikendamiseks lihapalli, õli-savi pokkeripliite või pintsli raseerimisribasid. Seda võib kasutada ka niisutava naha vahetult nahale. Taimeõli saab kasutada malmist köögitarbed, eemaldada plastist ja klaasist etiketid ja kleepsud, hoida sääsed lindivannist välja ja pehmendada karmi nahka, kuigi lõhn võib olla ebameeldiv. Lina seemnetest saadud taimeõli võib kasutada õrnalt lahtistavana.

Kuigi mineraalõli võib võtta suu kaudu väikestes kogustes lahtistavana, pole see muidu söödaks ja seda ei saa toiduvalmistamisel kasutada. Lisaks sellele ei pruugi mineraalõli kõigile olla kõige turvalisem või kõige tõhusam lahtistav. Kui kõhukinnisus on põhjustatud maohaigusest või blokeeritud soolestikust, võib mineraalõli põhjustada kõhukinnisust veelgi, vastavalt American Cancer Society’le. Peale organismi toitainete imendumise blokeerimist võib mineraalõli teatud ravimitega suhelda. Nendel põhjustel rääkige oma arstiga enne mineraalõli kasutamist kõhukinnisuse leevendamiseks. Kodulehekülje AskDrSears.com sõnul on linaseemneõli mineraalõli jaoks ohutu alternatiiv, millel on lahtised omadused, kuid samuti toitumine ja see hõlbustab teie keha imendumist teiste toitainetega.

Mineraalõli rakendused

Küpsetamine köögiviljaõliga

Majapidamistarbed

Ettevaatusabinõud