Moolid ja tüükad nahka

Aroomid ja tüükad on kahte tüüpi kasvu, mis tavaliselt leiavad nahal. Mollid kasvavad rakkudest, mida nimetatakse melanotsüütideks, mis annavad nahale selle värvuse. Toidulisandid on põhjustatud inimese papilloomiviiruse või HPV viiruse olemasolust. Kuigi mõlemad kasvuradad on tavaliselt kahjutu, võivad nad näidata kahjulike nahakahjustuste esinemist.

Moolid

Merck Manuals Online Medical Library’i andmetel on enamikul inimestel vähemalt üks mool, ja mõnedel inimestel on palju rohkem inimesi. Tavaliselt tekkivad need lapsepõlves või noorukieas, kuid võite ka uute emadest areneda mõnel hilisemal eluperioodil. Teie moolid võivad olla nii väikesed kui väikesed punktid või kasvada läbimõõduga üle tolli. Nende välimus varieerub oluliselt ja teil võib olla mool, mis tõuseb naha kohal või jääb suhteliselt tasaseks, mille tekstuur on kas karm või sile. Enamikul mollidel on pruun või tume värv, kuigi mõned võivad olla kollakas, punased või lihakarvad.

Tüükad

Vastavalt Ameerika Ühendriikide Rahvusraamatukogu Medline Plus andmetele on tüükad mitmesugused vormid. Tavaliselt tekivad tavapärased tüügasid kätele, samal ajal kui istmikunähud tekivad jalgade talladel. Lameda tüükad kõige sagedamini esinevad väikelaste otsaestel ja näotel. Perifeersed ja subungual tüükad võivad tekkida lähedal või teie varbaküünte või küüned. Teie suguelunditel, reietel ja teie anaalseks või vagiina võib tekkida suguelundite tüükad. Enamikul juhtudel on tüükad karmid tekstuurid ja ilmuvad nagu ovalised või ümmargused naha väljaulatuvad osad. Värvides võivad need varieeruda valguse ja mustuse vahel.

Mooli komplikatsioonid

Ameerika Ühendriikide Akadeemia Dermatoloogia (AAD) andmetel võib teatavatel juhtudel alustada naha vähiga, mida nimetatakse melanoomiks, rakkudesse mooli lähedal või selle sees. Mõnel liiki moolidel on suhteliselt suur seos nahavähkiga, sealhulgas sünnijärgsed moolid ja ebatavaliselt suured mürad ebaregulaarsete piiridega. AAD märgib, et teil võib olla ka suurem risk melanoomi tekkeks, kui teil on rohkem kui 50-100 regulaarset mooli. Mercki manuaalid loevad märke melanoomi tekke kohta moolides, mis hõlmavad valu, põletikku, verejooksu, pimedust ja moli suurenemist.

Wart-komplikatsioonid

Tavaliselt ei põhjusta tavalised tüükad ebamugavust, välja arvatud juhul, kui need moodustuvad piirkondades, kus võib esineda hõõrdumist või hõõrdumist, selgitab Medline Plus. Kui teil on istmikarmiinid, võib teil tekkida valu või jalutuskäigu raskusi. Suguelundite kondüloomid võivad levida seksuaalse kontakti kaudu ja mõnel juhul võivad teie vähk või emakakaela kujuneda vähk. Medline Plus soovitab testimisprotseduuri, mida nimetatakse Pap-rasvamaks genitaaltootjatega naistele või partneritega, kellel on olnud suguelundite tüükad.

Hooldused

AAD teatasid, et teil võib olla operatsiooniga eemaldatav potentsiaalselt vähkkasvaja. Meditsiinipartiid sageli kaduvad ilma ravita, kuid Medline Plus võib neid eemaldada ka ilma ravivaba ravimiteta. Kui teil on genitaalide või näo tüükad kondüloomid, pöörduge oma arsti poole, et saada sobivaid ravivõimalusi.