Munasarjavähi hoiatusmärgid ja sümptomid

Munasarjavähk moodustab vaid umbes 3% vähktõbeest naistel, kuid on endiselt suur probleem tervisliku seisundi tõttu kõrge suremuse tõttu. Ameerika Vähiliit leiab, et 2013. aastal diagnoositakse munasarjavähki ligikaudu 22 224 naist ja hinnanguliselt sureb 14,230 naist. Munasarjavähki pole usaldusväärne sõeluuring. Varajane avastamine on hädavajalik munasarjavähi edukaks raviks, kuid diagnoosimist takistab eristavate märkide ja sümptomite puudumine.

Puhitus

Puhitus või täisnähud on üks munasarjavähi kõige sagedasemaid sümptomeid. Puhitus võib siiski põhjustada paljudest muudest seisunditest, alates kerge seedetrakti häiretest kuni ärritunud soole sündroomi või IBS-i ja raske kõhuinfektsiooni tekkeni. Naised, kellel on kõhu sümptomid, võivad ise põhjustada ravi ise ravida või isegi saada meditsiinilist abi ilma põhjalikult ravita. Puhitus on märkimisväärne. Näiteks on IBS seotud puhitus või täis, mis tuleb ja läheb, samas kui munasarjavähi kõhukinnisus kipub püsima. Paljud naised, kellel on munasarjavähi kõhupuhitus, teatavad ka täiskasvanu tundetest raskustest.

Valu

Kõhuvalu või vaagnapõletik võib olla munasarjavähi sümptom. Valu võib taanduda ja korduda ning mõned päevad võivad olla raskemad kui teised. Nii nagu täispuhumine ja täis, võib mööduva valu valesti diagnoosida, sageli kui reaktsiooni toidule või stressi kõrvaltoimele. Tervishoiutöötaja peaks uurima uut kõhu- või vaagnavalu, mis kordub kord kuus rohkem kui 12 korda.

Uriini sagedus

Suurenenud urineerimine võib olla ka munasarjavähi sümptom. Enamik naisi seostab kuseteede infektsiooniga urineerimiskiirust ja sagedust ning antibiootikume võib välja kirjutada infektsiooni testimiseks. Kõhukinnisuse kiireloomulisust võib menopausi või vananemise märgiks maha kanda. Korduva kuseteede sageduse või kiireloomulisuse suurenemine – eriti kui see on seotud kõhuõõnepõletikuga või valu – põhjustab teie arsti külastamist.

Jälgi siltide eest

Meditsiinilises terminoloogias on sümptomid muutused, mida patsient tunneb, samal ajal kui märgid on muutused, mida on võimalik jälgida ja mõõta. Munasarjavähi ühised tunnused hõlmavad mõõdetavat kõhupiirkonna suurenemist, seletamatu kaalutõusu või kaalulangus ning munasarjade suuruse või kuju muutust. See viimane märk on tihti avastatud tavapärase günekoloogilise kontrolli käigus. Selgitamata palavik ja öised higistamine võivad samuti viidata vähile ning neid tuleks uurida.

Vihjed mustris

Kuigi munasarjadevähil ei ole erisümptomeid, on võimalik sümptomite sageduse ja kestuse põhjal varajast diagnoosimist saavutada. Ajakirjas “Cancer” avaldatud 2007. aasta artiklis pakkusid dr Barbara Goff ja tema kolleegid välja munaraku vähki tuvastamiseks Goffi sümptomite indeksi. Dr Goffi sõnul tuleks munasarjavähki ravida, kui naine tunneb valu, kuseteede sümptomeid, puhitus või rasvumist täiskasvanu tõttu rohkem kui 12 korda kuus, eriti kui sümptom on viimasel aastal uus ja eriti Kui ta on vanem kui 50 aastat.