Mangaanilisandite kõrvaltoimed

Mangaan on mineraal, mis tähendab, et tervislik keha säilitamiseks on vajalik väga väike kogus. Mitmed bioloogilised protsessid nõuavad mangaani, sealhulgas vere hüübimist, suguhormooni tootmist ning sidekoe ja luude moodustumist. Kui mangaani võetakse väga väikestes annustes, on see üldiselt ohutu, kuigi võivad tekkida mõned kerged kõrvaltoimed. Kuid mangaani annused üle 11 milligrammi päevas võivad põhjustada väga tõsiseid kõrvaltoimeid. Selle ohu tõttu tuleks mangaani toidulisandeid võtta ainult arsti järelevalve all.

Suur mangaani annused võivad põhjustada tõsiseid neuroloogilisi kõrvaltoimeid, mis sageli sarnanevad Parkinsoni tõve sümptomitega. Lihaskrambid on üks mangaani toksilisuse peamistest kõrvalmõjudest. Täiendavad võimalikud kõrvaltoimed hõlmavad lihaste jäikust või jäikust, tasakaalu või koordinatsiooni kadu ning liikumisraskuste käivitamist või lõpetamist, mis on tuntud kui bradükineesia. Vähem tõenäolised kõrvaltoimed hõlmavad väsimust, kallutamist, kõneprobleeme, neelamisraskusi ja seksuaalset düsfunktsiooni. Linus Paulingu Instituut teatas, et lastel, kes puutuvad kokku kõrge mangaanitasemega, on negatiivne mõju aju tööle ja käitumisele.

Harvadel juhtudel võib inimene mangaanile tekitada tõsiseid allergilisi reaktsioone. Allergilise reaktsiooni sümptomiteks on sügelus, lööve või nõgestõbi. Rasked reaktsioonid võivad põhjustada näo, huulte, keele ja kõri turse, mis võib põhjustada hingamisraskusi, hingeldamist ja köhimist. Kui teie või keegi, keda teate, kogevad neid sümptomeid, kutsuge viivitamatult välja kiirabi.

Kui te võtate ravimeid, on võimalus, et mangaan võib nendega koos minna. Enne mangaani manustamist rääkige oma arstiga, eriti kui te võtate antatsiide, lahtistid, antibiootikume või vererõhku langetavat ravimit reserpiini. Marylandi Meditsiinikeskuse ülikool teatab, et need ravimid võivad takistada mangaani imendumist. Antipsühhootilised ravimid võivad intensiivistada ja teisi mangaani kõrvaltoimeid.

Inimesed, kellel esinevad kroonilised maksakahjustused, nagu tsirroos, eemaldavad mangaani verest palju aeglasemalt kui tervislike maksa inimestega. Selle tulemusena võivad maksaprobleemidega inimesed pärast mangaani manustamist manustada vähem kui 11 grammi päevas kõrvaltoimeid. Rauapuudusest põhjustatud aneemiaga inimesed võtavad toiduainest rohkem mangaani kui terved inimesed, mis tähendab, et nad võivad ka mangaani väiksemate annuste kõrvaltoimeid esineda.

Neuroloogilised kõrvaltoimed

Allergiline reaktsioon

Koostoimed ravimitega

Täiendavad ettevaatusabinõud